Działanie aloesu

Aloes Roślina Przyszłości

Karolina Kępińska
mar 22 2017

Liście aloesu

Aloes to roślina, która ma wyjątkowe właściwości i towarzyszy człowiekowi od wieków. Była znana już w starożytnej Grecji. Chinach czy Indiach. Miąższ aloesu wykorzystywany będzie w leczeniu ran i oparzeń. Sproszkowany liść stosowany również w leczeniu problemów z trawieniem. W starych zeszytach, receptariuszach znajdziemy wiele różnych opisów, które traktowały miedzy innymi na temat nalewek aloesowych, maści i kremów.

Ze względu na swoje liczne zalety aloes uchodził również za remedium, ale długi czas nie było ku temu odpowiednich naukowych potwierdzeń. Tajemnicą był skład miąższu. Dopiero tak naprawdę w latach osiemdziesiątych minionego stulecia poddano aloes dokładnym badaniom i udało się określić dokładnie jak wielki wpływ na medycynę i kosmetykę może mieć właśnie ta roślina.

Liście aloesu - właściwości

Okazało się, że liść, który nie ma skóry będzie miał działanie przeczyszczające oraz alergizujące. Jednak w toku badań udało się wypracować działanie bakteriostatyczne, grzybobójcze, antywirusowe, biostymulujące, antyrodnikowe, regenerujące i ochronne.

Właściwości ochronne aloesu

Prowadzone obecnie badania są nadzorowane przez Międzynarodową Radę Naukową do spraw Aloesu. Funkcjonuje ona tak, by dbać o jakość produktów aloesowych. Mniej więcej o 1993 roku ma prawo przyznawać certyfikaty potwierdzające czystość sprzedawanych produktów. Certyfikat pokazuje, że jest to produkt z czystego aloesu i można po niego bez obaw sięgnąć.

Aloes Oczyszczony

Wśród tych różnych rodzajów aloesu najbardziej popularny będzie Aloe Vera. Jeśli chcemy uzyskać pełną biologiczną aktywność aloesu musi być on hodowany minimum cztery lata. Dopiero po takim czasie będzie miał najcenniejsze substancje odżywcze i będzie można po niego sięgnąć. Pozyskanie cennego miąższu będzie miało miejsce, jeśli usunie się skórę i uzyska w ten sposób to co znajduje się pod nią i dla nas będzie najodpowiedniejsze. Jednak proces obróbki nie może być przyspieszany, ponieważ w ten sposób zniszczymy te najcenniejsze składniki.

Odkąd prowadzone są badania na aloesie w każdym kolejnym roku mamy informację o nowych substancjach aktywnych, których właściwości będą badane w laboratoriach oraz klinikach. Ostatnio udało się tam między innymi odkryć antyoksydant, który działa mocniej niż te produkty do tej pory znane. Dlatego prowadzone badania nad aloesem są rzeczywiście bardzo cennym doświadczeniem.

Udostępnij